Formentera je najmenším ostrovom Baleárskeho súostrovia, ktoré je súčasťou Španielska. Od svojho severného suseda – ostrova Ibiza, je oddelený len morskou úžinou. Medzi Formenterou a Ibizou je pravidelné lodné spojenie, ktoré zabezpečuje jediný prístup na tento krásny ostrov ako stvorený na pokojnú slnečnú dovolenku.

Ostrov sa skladá z dvoch polostrovov, ktoré spája centrálna planina. Celková dĺžka ostrova je približne 18 km a jeho najvyšší bod (La Mola) leží v nadmorskej výške len 192 m. Pobrežie tvoria skalnaté útesy s piesočnatými plážami. Tie majú krištáľovo priezračnú vodu a spolu s omamnou vôňou neďalekých píniových hájov nenechajú city žiadneho návštevníka chladné. Napriek obmedzenému počtu rekreačných zariadení a pokojnému duchu ostrova je totiž Formentera obľúbené miesto mnohých európskych turistov. Dohovoríte sa tu katalánsky, španielsky, ale aj anglicky alebo nemecky.

Najznámejšou plážou je Migjorn – a to vďaka svojmu charakteristickému belostnému piesku, priezračnej vode a dĺžke pláže. Paradoxne však patrí medzi pokojnejšie časti ostrova. Es Pujols je obľúbené mestečko s opačnou atmosférou. Večer tu prepuká pravá stredomorská noc, ožívajú početné bary a kluby, na nábreží sa otvára nočný trh.

Aktívnejší turisti, ktorí sa nasýtili vodného živlu, radi využívajú bohaté možnosti na cykloturistiku.

Kuchyňa tohto ostrova ponúka najmä zeleninu, ryžu, ryby a neodmysliteľný olivový olej. Vyhlásenou špecialitou je Guise de Peix, rybie kúsky s ryžou a cesnakovou omáčkou allioli. Na ostrove sa tiež pestujú a sušia vynikajúce figy.

Tento svojrázny ostrov je výbornou voľbou na dovolenku pre tých, ktorí vyhľadávajú najmä kľudné a tichšie prostredie, ale radi využijú aj možnosti neďalekej rušnej Ibizy.